неділя, 1 лютого 2015 р.

Зі скрині. Українська жіноча вишита сорочка. Крій.

Давно обіцяла показати свою сорочку ближче, в деталях, та розповісти про крій. Тож сідаємо зручненько, бо фото буде багато, а ще мабуть запросимо Таню Чорну, як визнану майстриню в консультанти :)
Отже, сорочка зі скрині тітки моєї свекрухи. Свекруха віддаючи мені свій спадок жалілась, що від одягу і рушників її матері нічого не залишилось - скриню викинули, бо мати була вчителькою, причому точних наук, і не мала права за совкових часів на такі "пустощі", а на додачу ще й батько директором сільської школи був, тобто без варіантів - спалити-викинути :( Ось так у нас викорінювали українське і створювали безлику біомасу.. Сорочка і рушник тітки вцілили дивом, ніхто з родичів після її смерті у 80х на таке добро не позарився, а свекруха забрала з радістю. Тепер це щастя моє і я навіть встигла пошити до сорочки юпку :)
Повертаємось до сорочки. Тітка мешкала в Оржицькому р-ні Полтавської області, але за орнаментом мені Лідія Бебешко розповіла, що більше схоже на Чернігівщину. Хто шив сорочку, а може вона була купованою - таємниця, але те, що їй більше 100 років, то це точно (вважаючи хоча б вік моєї свекрухи).

Крій класичний, з вставками. Шилася сорочка з 3х полотнищ, оверлоків не було, тому задля економії часу шви на сорочках не були симетричними. Моє врєдне дуже правильне "я" спочатку бунтувало і не могло зрозуміти що то за асиметрія така на сорочках)) А насправді жінки робили правильно - задля чого зайва робота по обробці країв, якщо роботи повна хата, не кажучи вже про панщину.
Довго намагалась загрузити, причому у мене збережені фото вертикально, але нічого не вийшло, вибачайте.

Вставки будуть показані ще більш докладно
 Уставка (так на Полтавщині називали плечові вставки) з вишивкою. Зверніть увагу як оброблений край вороту, ручечками :)
  Вставка для вільного руху руками
Призбираний манжет рукава.
Ось такі шви, теж ручечками, від шиї і майже до п'яточок
 Виворіт
 Поділ оздоблений просто, МК тут

Ну і яка робота без смугастика))

Ось так оброблена по краям уставка і такий має вигляд виворіт, жодного вузлика. Правда зараз кажуть "нові вєянія" у сусідів з'явились, буцімто виворіт неважливий)) ну то в кого звідки руки ростуть, а нас бабусі інакше вчили :)


Ну і пам'ятайте - Велика Кішка слідкує за вами ;))) Особливо вона не любить коли забувають своє коріння, брешуть, крадуть та вбивають..
Гарної всім днини завтра :)

5 коментарів:

Елена Кашуба сказав...

Все чудово!
Але найбільше- про Велику кішку - влучно і дотепно!!!!

IRA SkyHome сказав...

Лиля, супер-супер! Очень интересно было всё рассмотреть подробно!!

dandelion сказав...

Дуже цікаво було поглянути поближче твою сорочечку та почитати про неї історію! Вона дуже гарна!!!

Багірка сказав...

Дівчатка, дуже рада що вам сподобалось :) Скучила за всіма!! :)

Tatyana Chorna сказав...

Ліля, прочитала і подивилась зразу, а от написать ніколи. Треба і мені великі фотки бабусиних сорочок зробить.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Сторінки